اسپیسرها (فاصله نگهدارها) مهم ترین ابزارها برای تامین حداقل پوشش بتنی الزامی روی میلگردها هستند. یک فضا ساز باید با شبکه های میلگرد هم خوانی داشته باشد و میلگردها را در طول عملیات بتن ریزی سازه مسلح در محل خود ثابت نگهدارد.

تا چند سال گذشته برای این منظور از تکه های سنگ، کاشی، موزاییک و سایر قطعات مشابه استفاده می شد. این موضوع علاوه بر کاستن دقت انجام کار، باعث هدر رفتن زمان، هزینه و نیروی انسانی می شد. امروزه عمدتا از اسپیسرهای پلاستیکی برای این منظور استفاده می شود. این قطعات در ابعاد، اشکال و مقاومت های مختلف تولید می شوند و با توجه به نوع سازه و نیاز پیمانکار برای ایجاد فاصله دقیق بین میلگرد و قالب به کار می روند.

اسپیسر مینی فیکس اسپیسری ارزان و پر مصرف که در انواع کف ها و سقف های بافته شده با میلگرد های سبک ( میلگرد حرارتی) جهت انواع سقف های کامپوزیت، سقف های عرشه پولادی، قطعات پیش ساخته بتنی و…. مورد استفاده قرار می‌گیرد. اسپیسر مینی فیکس قادر به تحمل بار نقطه ای تا 35 کیلو گرم میباشد.
میزان مصرف: سقف های سبک: میزان مصرف اسپیسر مینی فیکس 4 عدد در هر متر مربع میباشد.

اسپیسر ماکس فیکس یا اسپیسر متوسط، مناسب برای دال های بتنی و سازه های نیمه سنگین مانند پوتر و فونداسیون های با میلگرد های کوچک تر میباشد که دارای تحمل بار نقطه ای تا 200 کیلوگرم میباشد و برای سایز میلگرد 8 الی 22 تولید می‌شود. این مدل اسپیسر در سایزهای 5/2 سانت تا 7 سانت تولید میگردد.
میزان مصرف :
کف های نیمه سنگین: میزان مصرف 4 عدد در هر متر مربع میباشد.
تیر ها و پوترها: میزان مصرف 3 عدد در هر متر طول (در هر ردیف 2عدد با فاصله 60 الی 70 سانتی متر از یکدیگر)

 

اسپیسر هارد فیکس، یکی از پر مصرف ترین قطعات در بین اسپیسر ها میباشد که دارای تحمل بار تا 300 کیلوگرم در متر مربع میباشد و بیشترین مصرف آن در فونداسیون ها است و برای سایز میلگرد 10 تا 32 مناسب میباشد. و در سایز های 5/2 سانت تا 10 سانت تولید می‌شود. از این فاصله نگهدار در فونداسیون های رادیه و نواری مورد استفاده قرار می‌گیرد.
میزان مصرف :
در فونداسیون ها و کف های نیمه سنگین: 4عدد در هر متر مربع میباشد.
در کف های فوق سنگین: 6 الی 10 عدد در هر متر مربع با توجه به حجم سازه.
تیر ها و پوترها: 3عدد در هر متر طول.

 

اسپیسر ویل فیکس، فاصله نگهدار به خاطر شکل هندسی آن قطعه ای مناسب برای سازه های عمودی مانند دیوار و ستون،قطعات پیش ساخته و درجا می باشد.اندازه های مختلف این فاصله نگهدار موجب ایجاد پوشش بتنی 15 تا 100 میلی متر بوده و استفاده از آن علاوه بر ایجاد پوشش بتنی مانع از پیچیدگی شبکه آرماتور بندی در ستون می گردد. ویل فیکس ها مطابق استاندارد BSI7973 تولید می گردد. این فاصله نگهدار ها دارای مزایای بسیاری هستند که از آن جمله می‌توان به وجود شاخک ها در اطراف این فاصله نگهدار ها اشاره نمود. که باعث می‌شود تا سطح تماس آنها به قالب به یک میلی متر کاهش یابد و به دلیل ویبره و ارتعاش شدیدی که در هنگام بتن ریزی ایجاد می شود، اثری از آن بر روی سطح بتن به جا نماند.به همین دلیل نفوذ یون های کلر،سلفات ها،اسیدها و عواملی که باعث خوردگی می شوند را مانع می گردد.این فاصله نگهدار ها به صورتی طراحی و ساخته شده اند که دارای مقاومت قابل توجه ای هستند و قادرند فشار های جانبی نسبتا زیادی که در زمان قالب بندی و بتن ریزی ایجاد می شود را تحمل نماید.
میزان مصرف :
دیوار و ستون عمودی: میزان مصرف 3 عدد در هر متر مربع برای هر یک از ستون آرماتور بندی میباشد.
ستون ها: میزان استفاده در ستون ها 16 عدد در هر ستون سه متری می باشد ( در هر ضلع خاموت 2 عدد و در هر ارتفاع 1/5 متر تکرار شود)